Účtenková loterie – Registrace, pravidla, slosování, výhry

Účtenková loterie, nebo také Účtenkovka, jak hlásí její barevné logo, je nástroj připravený ministerstvem financí. Má motivovat nás, občany, abychom si brali účtenky za každý svůj nákup. Každá účtenka se pak stane losem, v rámci kterého se bude hrát o poměrně vysoké výhry. Každý měsíc tak bude někdo odměněn.

Účtenková loterie

Co si od toho stát slibuje?

Účelem celé této akce je podpora zavedení elektronické evidence tržeb. Sami občané totiž budou vyžadovat účtenky za své nákupy, aby je mohli po registraci zadávat do systému a hrát tak o nemalé výhry – věcného i finančního charakteru. Stát si od toho slibuje vyšší částky vybrané na daních a zefektivnění EET. Za měsíc by měl stát rozdat více než 21 tisíc výher (celkem 5 000 000 Kč a osobní automobil). Ročně se bude jednat o částku 60 milionů Kč.

Jak se zapojit?

Do hry se může zapojit každý občan, který účtenku zaregistruje do systému. Účtenky může zadávat v rámci daného měsíce až do 12. dne následujícího měsíce. První slosování proběhne 15.11.2017, přičemž loterii se rozjede už 1.10.2017 – od tohoto data je možné sbírat a zadávat účtenky. Stát předpokládá velký zájem, protože nakupovat chodí každý z nás. Účast v loterii tedy nic nestojí – pouze nákup, který byste tak jako tak museli učinit.

Jaké jsou výhry?

Hlavními výhrami bude jeden milion korun, který bude rozdán každý měsíc jednou. Mezi další ceny patří vůz SUV a další finanční částky. Čím více účtenek měsíčně pošlete, tím vyšší ceny můžete vyhrát. Losuje se pouze ze zaregistrovaných účtenek – ne tedy z těch, které skončí v odpadkovém koši – proto je jistota, že výhry budou rozděleny. Zde je seznam výher, které se budou měsíčně losovat:

1. 1 000 000 Kč – 1x za měsíc,

2. osobní automobil – 1x za měsíc,

3. 300 000 Kč – 1x za měsíc,

4. 200 000 Kč – 1x za měsíc,

5. 100 000 Kč – 1x za měsíc,

6. 20 000 Kč – 20x za měsíc,

7. 1 000 Kč – 1000x za měsíc,

8. 100 Kč – 20 000x za měsíc.

Jaká jsou pravidla?

Tak jako u jiných loterií, je účast ve hře dovolena pouze osobám starším 18 let. To ale neznamená, že vám vaše děti nemůžou pomoci účtenky sbírat. Od jednoho obchodníka můžete v den vydání účtenky zaregistrovat pouze jednu takovou účtenku. To má zřejmě zabránit vybírání odpadkových košů či schraňování a posílání účtenek ze svého obchodu podnikatelem či dělení nákupu na více částí za účelem získání více účtenek. Každá účtenka může být zaregistrována pouze jednou.

Slosování

Do slosování můžete zaregistrovat pouze účtenku vydanou v příslušném měsíci. Losuje se vždy 15. dne následujícího měsíce. Účtenky musíte stihnout zaregistrovat do 12. dne následujícího měsíce.

Příklad: Za měsíc říjen tak bude losování probíhat 15. listopadu. Do 12. listopadu musíte zadat všechny své říjnové účtenky do systému.

Registrace

Účastnit hry se mohou pouze zaregistrované účtenky – hráči přitom nemusí být zaregistrovaní. Registrace je ale pro ně pohodlnější, protože při každé registraci účtenky nebudou muset zadávat své údaje. K registraci bude vytvořena také mobilní aplikace. Vyhrát ale může pouze registrovaný hráč – pokud vyhrajete a nejste zaregistrovaní, máte na to 30 dnů ode dne informování. Po zaregistrování účtenku už nepotřebujete – nemusíte tedy účtenky sbírat.

Negativní vliv účtenkové loterie

Někteří podnikatelé se obávají donášení a celou účtenkovou loterii přirovnávají k nekalým starorežimním praktikám.